З 20 листопада 2015 року в Україні запроваджено електронний сервіс з проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 2015 року №890 «Деякі питання забезпечення запровадження електронного сервісу з проставлення апостиля» створено Електронний реєстр апостилів (далі – Реєстр), який є єдиною електронною базою даних, що містить відомості про проставлені апостилі з дня його запровадження.
Однією з важливих функцій реєстру є дистанційне опрацювання документів органами, уповноваженими на проставлення апостиля. Завдяки використанню сучасних технологій громадяни і юридичні особи можуть отримати дану послугу за місцем свого перебування у будь-якій області, без потреби витрачати кошти і час на поїздку до Києва. Прийняття, розгляд та видача документів, поданих для проставлення апостиля відтепер здійснюють територіальні органи юстиції, а саме: відділи державної реєстрації актів цивільного стану.
У місті Мостиська Львівської області уповноваженим органом на прийняття офіційних документів, що видаються органами юстиції та судами, а також документів, що оформляються нотаріусами України, для проставлення на них апостиля визначено відділ державної реєстрації актів цивільного стану Мостиського районного управління юстиції у Львівській області (адреса – 81300 обл. Львівська, м. Мостиська , вул. Грушевського, 6 , контактний телефон (03 234 4-15-25 ). e-mail: vcs@ms.lv.drsu.gov.ua
Проставлення апостиля здійснюється за заявою будь-якої особи, яка подає відповідний документ, шляхом її особистого звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або надіслання заяви про проставлення апостиля поштовим зв`язком до Міністерства юстиції України чи його територіальних органів.
Поштовим зв`язком може бути надіслана заява про проставлення апостиля виключно з-за кордону та для проставлення апостиля на документах про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Проставлення апостиля, відмова у його проставленні здійснюються у строк до 2 робочих днів.
У разі необхідності отримання зразка підпису, відбитка печатки та/або штампа, а також здійснення перевірки документів про державну реєстрацію актів цивільного стану у випадках відсутності відомостей про них у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та/або виникнення сумніву щодо їх достовірності строк розгляду документів на проставлення апостиля може бути продовжено до 20 робочих днів.
За надання послуг з проставлення апостиля справляється плата у розмірах, визначених законодавством. Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 18.12.2003 №161/5 «Про розмір та порядок оплати послуг з проставлення апостиля», установлено плату за надання послуг з проставлення апостиля для:
- громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства – 3 неоподатковувані мінімуми доходів громадян (51 грн.);
- юридичних осіб – 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.).
Від внесення плати звільняються інваліди І-ї і ІІ-ї груп, інваліди Великої Вітчизняної війни, громадяни, які належать до першої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та діти-сироти у разі проставлення апостиля на документах, що стосуються безпосередньо цих громадян.
Формування штампу апостиля здійснюється органом уповноваженим на проставлення апостиля (Міністерством юстиції України) за допомогою програмних засобів реєстру у вигляді електронного документа.
Будь-яка особа за допомогою мережі Інтернет може безоплатно перевірити факт видачі апостиля у режимі он-лайн через веб-сторінку, яку веде адміністратор Реєстру.
Начальник відділу ДРАЦС
Мостиського РУЮ Воїнська Олександра Ярославівна
|