П`ятниця, 13.12.2024, 14:55

Мостиське районне управління юстиції

Календар
«  Лютий 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2014 » Лютий » 28 » Право фізичної особи на зміну імені.
16:08
Право фізичної особи на зміну імені.

              Ім»я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаїв національних меншин, до якої вона належить.

Однією із складових права на ім’я є право розпорядження ім’ям, одним з його найпоширеніших видів є право на зміну імені.Право на зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи передбачено статтею 295 Цивільного кодексу України. 

Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) здійснюється відповідно до Правил державної реєстрації актівцивільного стану  в Україні та Правил про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання. Державна реєстрація зміни імені проводиться лише стосовно громадян України.

           Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я за згодою батьків або одного з них у разі, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

По батькові фізичної особи може бути змінене тільки у разі зміни її батьком свого власного імені.

У разі якщо над фізичною особою, яка досягла чотирнадцяти років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені такої особи здійснюється за згодою піклувальника. 

Зміна імені є актом цивільного стану, який підлягає державній реєстрації відповідно до закону та обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

                 Державна реєстрація зміни імені проводиться за заявою про зміну імені фізичної особи,   яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання.

Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.

   Для зміни імені фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом з відповідною заявою подається свідоцтво про народження, довідка з місця проживання  

Фізична особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, але не отримала паспорт громадянина України, пред’являє свідоцтво про народження та довідку з місця проживання за умови, якщо від дня досягнення зазначеного віку минуло менше ніж один місяць.

До заяви про зміну імені додаються свідоцтво про народження заявника;

свідоцтво про шлюб (у разі, коли заявник перебуває у шлюбі); свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);

свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);

свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінено;

фотокартка заявника;

 квитанція про сплату державного мита.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану надсилає необхідні матеріали до органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника для надання висновку про можливість зміни імені.

Орган внутрішніх справ за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, у місячний строк готує та надсилає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану висновок про можливість зміни імені. На підставі цього висновку та документів про зміну імені відділ державної реєстрації актів цивільного стану готує висновок про надання дозволу на зміну імені або відмову в його наданні та надсилає заявникові.

Підставами для відмови у наданні дозволу на зміну імені є: перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом; наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; подання заявником неправдивих відомостей. Відмова у наданні дозволу на зміну імені може бути в установленому порядку оскаржена у суді.

У разі надання дозволу на зміну імені заявник у тримісячний строк може звернутися для державної реєстрації зміни імені до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.У разі не звернення заявника у цей строк без поважних причин дозвіл на зміну імені втрачає силу.

Під час державної реєстрації зміни імені відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає заявникові свідоцтво про зміну імені.

Окремо слід відмітити, що державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім’я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої воно належить.

 Це означає, що громадянин, який змінив ім'я, отримує у відділі державної реєстрації актів цивільного стану тільки свідоцтво про зміну імені і на його підставі робить заміну паспорта на нові дані. Свідоцтво про народження або про шлюб (розірвання шлюбу) видається на те ж прізвище, ім'я, які заявник носив до державної реєстрації зміни імені

ізвища одного з них як їхнього спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя.

           Після державної реєстрації зміни імені відділом державної реєстрації актів цивільного  стану  на  першій  сторінці  паспорта заявника робиться відмітка про те,  що паспорт у зв'язку із зміною імені підлягає обміну протягом місяця.  Протягом 2013 року було зареєстровано – 26. актових записів про зміну імені,

2012- 28 актових записів,  2011 - 42 а/з ,   2010- 36 а/з . 2009-32 а/з . Тобто , з кожним роком в порівняні з минулими роками., зміна імені поступово зменшується.

Н

Н

 

Переглядів: 508 | Додав: Justycija | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: