П`ятниця, 10.05.2024, 17:09

Мостиське районне управління юстиції

Календар
«  Квітень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2011 » Квітень » 5 » Учасники виконавчого провадження
17:37
Учасники виконавчого провадження

   Для виконання завдань захисту прав громадян, юридичних осіб і держави, цивільне судочинство покликано забезпечити, як правильний та своєчасний розгляд і вирішення підвідомчих йому справ, так і виконання постановлених щодо них рішень. Ця мета досягається за допомогою процесуального порядку їх примусової реалізації, яка становить самостійну і завершальну стадію цивільного процесу — виконавче провадження. Виконанням усуваються порушення майнових і особистих немайнових прав шляхом застосування процесуальних засобів і способів примусу до осіб, які відмовилися добровільно виконати свої обов'язки.

           Виконавче   провадження   як   завершальна   стадія  судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб)  -  це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому  Законі України «Про виконавче провадженння» (далі - Закон), спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших  органів  (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб  та  в  межах  повноважень,  визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими  актами,  виданими відповідно до закону, а також рішеннями, що відповідно Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, так чи інакше залучаються до проведення виконавчих дій є учасниками виконавчого провадження. Правовий статус учасників виконавчого провадження регулюється Конституцією України, Цивільним процесуальним кодексом України, Законом України «Про державну службу України», Законом України «Про виконавче провадження» і визначає права та їх обов’язки.                                          Учасниками виконавчого провадження  є  державний  виконавець, сторони,  представники сторін, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.

Прокурор бере участь у виконавчому провадженні у випадку здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді та відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого документа за його заявою.

Для проведення   виконавчих   дій   державним   виконавцем  у необхідних випадках залучаються поняті, а також працівники органів внутрішніх справ,  представники органів опіки і піклування,  інших органів і установ у порядку, встановленому цим Законом. 
     При   виконанні  судових  рішень,  ухвал  про  зміну  органів управління  та  посадових  осіб  підприємств, установ, організацій незалежно   від   форми   власності   можуть  залучатися  виключно працівники  органів  внутрішніх  справ.  Залучення  інших  осіб  у процесі  виконання  таких  рішень  не  допускається. 
 Сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.  Стягувачем  є  фізична  або  юридична  особа, на користь чи в інтересах   якої   видано   виконавчий   документ.   Боржником   є фізична  або  юридична  особа, яка зобов'язана за рішенням вчинити певні  дії  (передати  майно, виконати інші обов'язки, передбачені рішенням)  або  утриматися від їх вчинення.     За    виконавчим документом   про  стягнення  в  дохід держави від її імені виступає орган, за позовом якого судом винесено відповідне рішення або орган державної влади (крім суду), який прийняв таке рішення.за іншими виконавчими документами про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь держави від її імені виступають органи державної податкової служби. 
        У виконавчому  провадженні   можуть   брати   участь   кілька стягувачів або боржників. Кожен з них щодо іншої сторони має право брати  участь  у  виконавчому  провадженні  самостійно  або   може доручити участь у виконавчому провадженні одному із співучасників. 
      У  разі  вибуття  однієї  з  сторін  державний  виконавець  з власної   ініціативи   або   за   заявою  сторони,  а  також  сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду з заявою про заміну  сторони її правонаступником.  Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження,  обов'язкові  тією мірою,   в  якій  вони  були  б  обов'язковими  для  сторони,  яку правонаступник  
             Сторони можуть  реалізовувати  свої  права  і   обов'язки   у виконавчому   провадженні   самостійно  або  через  представників. Особиста участь громадянина у виконавчому провадженні не позбавляє його  права мати представника,  за винятком випадку,  коли боржник зобов'язаний згідно з рішенням вчинити певні дії особисто. 
Неповнолітні та   особи,   визнані    судом    недієздатними, здійснюють   свої  права  та  виконують  обов'язки  у  виконавчому провадженні відповідно до вимог закону. 
            Якщо стороною виконавчого провадження є особа,  визнана судом безвісно відсутньою, державний виконавець своєю постановою залучає до  участі  у  виконавчому  провадженні  особу,  яка є опікуном її майна     Участь юридичних осіб у виконавчому провадженні  здійснюється їх керівниками чи органами,  посадовими особами, які діють в межах повноважень, наданих їм законом, або через представників юридичної особи. Повноваження представника мають  бути  підтверджені довіреністю.  Представниками у виконавчому провадженні не можуть бути: 
     1) особи,   які   не   досягли   18   років,  крім  випадків, передбачених законом; 
     2) особи, над якими встановлено опіку чи піклування; 
     3) судді,  слідчі,  прокурори,   державні   виконавці,   крім випадків,   коли   вони  діють  як  законні  представники  або  як уповноважені особи відповідного органу,  що є стороною виконавчого провадження;
     4) інші особи, які відповідно до закону не можуть здійснювати представництво. 
Державний виконавець виступає особливим учасником виконавчого провадження, оскільки він зобов'язаний вживати заходів примусового виконання   рішень,   встановлених   цим   Законом,  неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. 
Із прийняттям і вступом у законну силу Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)» 9 березня 2011 року, було дещо розширено повноваження державних виконавців. Так,державний виконавець вправі у разі ухилення боржника від виконання зобов’язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України до виконання ним своїх зобов’язань за рішенням.
Сторони та  інші учасники виконавчого провадження мають право знайомитися з матеріалами виконавчого провадження,  робити  з  них виписки,  знімати  копії,  подавати додаткові матеріали,  заявляти клопотання, брати участь у провадженні виконавчих дій, давати усні і  письмові пояснення в процесі виконавчих дій,  висловлювати свої доводи,  міркування з усіх питань, що виникають у ході виконавчого провадження,  у тому числі при проведенні експертизи, заперечувати проти клопотань,  доводів та міркувань інших учасників виконавчого провадження,   заявляти   відводи  у  випадках,  передбачених  цим Законом,  оскаржувати дії (бездіяльність) державного  виконавця  з питань  виконавчого  провадження  та користуватися іншими правами, наданими Законом. 
     Стягувач має  право  подати  заяву   про   видачу   дубліката виконавчого   документа,   про   поновлення   строку  пред'явлення виконавчого документа до виконання,  про відмову від  стягнення  і повернення виконавчого документа. 
      Сторони мають  право  укласти  мирову  угоду  про  закінчення виконавчого   провадження,   яка   визнається   судом,  оспорювати належність  майна  і  його  оцінку,  подавати письмові заперечення проти  розрахунку  державного  виконавця щодо розподілу коштів між стягувачами 
     Сторони зобов'язані письмово повідомляти державного виконавця про  виникнення  обставин,  що  зумовлюють  обов'язкове  зупинення виконавчого  провадження,  встановлення  відстрочки або розстрочки виконання,  зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання  чи  перебування (у тому числі про зміну їх реєстрації) або  місцезнаходження, а боржник - фізична особа - про зміну місця роботи.
     Боржник зобов'язаний   у   строк,   встановлений    державним виконавцем,  надати достовірні відомості про свої доходи та майно, у тому числі про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, рахунки в банківських та фінансових установах, своєчасно з'явитися за викликом державного виконавця,  письмово повідомити  державного виконавця  про майно,  що перебуває в заставі або у інших осіб,  а також про кошти та майно, належні боржникові від інших осіб.
     Для з'ясування   та  роз'яснення  питань,  що  виникають  при здійсненні виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, державний  виконавець  з  власної  ініціативи або за заявою сторін призначає  своєю  постановою  експерта  або  спеціаліста,  а   при необхідності  -  кількох  спеціалістів  або  експертів, для оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання     Як експерт   або  спеціаліст  може  бути  запрошена  будь-яка дієздатна особа,  яка має необхідні знання,  кваліфікацію,  досвід роботи у відповідній галузі. 
     Така особа дає письмовий висновок з питань,  що  поставлені  йому  державним виконавцем у постанові, а також  давати  усні  рекомендації щодо дій, які виконуються в його присутності. Експерт, спеціаліст та суб'єкт оціночної діяльності - суб'єкт господарювання  мають  право  на винагороду за надані ним послуги.     За відмову або ухилення від дачі висновку чи за дачу завідомо неправдивого  висновку  експерт несе кримінальну відповідальність, про  що  він  має  бути попереджений державним виконавцем. Суб'єкт оціночної     діяльності    -    суб'єкт    господарювання    несе відповідальність  за  недостовірність  чи  необ'єктивність  оцінки майна  у порядку, встановленому законом.
               У разі   необхідності  під  час  провадження  виконавчих  дій державний  виконавець  або  сторони   (їх   представники)   можуть запросити  перекладача.  Перекладачем може бути будь-яка дієздатна особа,  що володіє мовами,  знання яких необхідно  для  перекладу. Особі,  якій  потрібні  послуги перекладача,  державний виконавець надає  строк  для  його  запрошення,  який не може перевищувати 10 днів.  У  випадку,  коли  зазначена  особа  не  забезпечить участі перекладача   у  визначений  строк,  його  може  призначити  своєю постановою  державний  виконавець
     Перекладач має право на винагороду  за  виконану  роботу,  що належить  до  витрат,  пов'язаних  із провадженням виконавчих дій     У разі  завідомо неправильного перекладу,  а також за відмову виконати    обов'язки    перекладача    особа   несе   кримінальну відповідальність,  про  що  вона  має  бути  попереджена державним виконавцем.
     Виконавчі дії можуть провадитися у присутності понятих. 
     Присутність понятих обов'язкова при вчиненні виконавчих  дій, пов'язаних із примусовим входженням до нежилих приміщень і сховищ, в яких зберігається майно боржника, на яке звернено стягнення, або майно стягувача,  яке має бути повернено йому в натурі; примусовим входженням до жилих будинків, квартир для забезпечення примусового виселення  та  вселення в них;  примусовим входженням до будинків, квартир та інших приміщень,  в яких знаходиться  дитина,  яка  має бути  передана  іншим  особам  відповідно  до  рішення  суду;  при проведенні огляду, арешту, вилучення і передачі майна
  Як поняті можуть бути запрошені будь-які дієздатні громадяни, які  не мають особистої заінтересованості в провадженні виконавчих дій  і  не  пов'язані  між  собою  або  з  учасниками  виконавчого провадження родинними зв'язками,  підлеглістю чи підконтрольністю. Кількість понятих при вчиненні виконавчих дій не може  бути  менше двох. 
     Понятий має  право  знати,  для  участі  в  провадженні  яких виконавчих дій  його  запрошено,  на  підставі  якого  виконавчого документа  вони здійснюються,  а також робити зауваження з приводу вчинення виконавчих дій.  Зауваження понятого підлягають занесенню до   акта   відповідної   виконавчої   дії.  Понятий  зобов'язаний засвідчити факт,  зміст  і  результати  виконавчих  дій,  під  час провадження яких він був присутній. Перед початком виконавчих дій, в яких беруть участь поняті,  державний  виконавець  роз'яснює  їх права і обов'язки. 
     Поняті мають  право  на  компенсацію  витрат,  пов'язаних  із виконанням  обов'язків  понятих.  Ці  витрати  належать  до витрат на проведення виконавчих дій. 
      Зазначені права і обов’язки в Законі України «Про виконавче провадження» дають можливість учасникам виконавчого провадження досягти повного виконання рішень судів та інших органів.
 Державний виконавець ВДВС
Мостиського РУЮ Вергун І.Я.     
 

 

Переглядів: 1608 | Додав: Justycija | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: